Скільки коштує зробити веб-сайт? Вартість сайту.

Опублікував
Yurii
Перегляди
29.09.2020

 

Від чого залежить ціна сайту? Скільки коштує веб-сайт?

Вартість сайту – це перше питання для менеджерів компанії, яка вирішила організувати онлайн-продаж або іншим способом просувати бізнес через Інтернет. Далі проводиться хоча б швидкий моніторинг ринку, порівнюється вартість послуг фрілансерів, невеликих та великих студій… На жаль, і після цього менеджмент не має навіть приблизної відповіді. – На розробку сайтів ціна в учасників ринку відрізняється в 2-4 рази, причому розкид цін відповідає лише одній категорії ресурсу, наприклад типу інтернет-магазин або візитка фірми. Але якої складності та типу проект необхідний для реалізації завдань конкретної компанії? Цього керівництва поки що не знає, тому вихідний 2-4-кратний розкид цін перетворюється на 10-кратний. Отже, вже зрозуміло, що визначення вартості створення сайту відноситься до непростих завдань, при цьому поки що сказано лише про два фактори, що впливають. Тому назвати точну цифру чи дати простий алгоритм обчислення неможливо, розберемося у питанні послідовно.

Скільки коштує сайт з нуля – розрахунок та фактори, що враховуються

Ціна реалізації проекту у будь-якій сфері незмінно визначається двома групами умов:

Складність завдання з термінами робіт, що випливають з неї, трудовитратами;
Якість результату, що насамперед визначається кваліфікацією виконавців.

На підсумкову ціну впливає багато факторів. При цьому частина витрат, наприклад, доменне ім’я та хостинг (сервер для розміщення ресурсу), виконавцем або не визначаються, або визначаються побічно. Скажімо, є варіанти отримання доменного імені для інтернет-магазину безкоштовно. Але це буде домен третього рівня. А за благозвучну та тематичну назву ресурсу в зоні RU або COM доведеться заплатити певну суму. Хочете ефектне, вигідне з погляду просування ім’я? Це також можливо, тільки з ймовірністю 99% домен вже зареєстрували кіберсквотери. Тому вартість сайту зросте настільки, наскільки вони виявляться жадібними.
Інші складові ціни розробки сайтів – це етапи робіт, про які докладніше буде розказано нижче: CMS, планування структури, дизайн, прототипування, опрацювання функціональності, текстовий та інший контент.
Хоча про кваліфікацію виконавців сказано в другому пункті, слід починати саме з нього. Адже навіть розрахувати вартість створення сайту на попередньому етапі краще доручити експерту, а не підмайстром.

Типи виконавців або де замовити сайт?
Фрілансери та малі студії.

Цій групі виконавців характерна ціна нижча за середню по ринку, а й невисоку якість робіт, а також погану виробничу дисципліну, проблеми з дотриманням термінів. Теоретично команди фрілансерів мають найбільшу гнучкість – можуть швидко формувати групи, залучати і виключати фахівців за певними напрямками. На практиці це виливається в домовленості, які не дотримуються. Навіть сама послідовність етапів створення сайтів може подібними виконавцями частково порушуватися, що природно призводить до зниження якості ресурсу. Тобто створений корпоративний ресурс вимагатиме доопрацювання та додаткових витрат надалі.

Великі студії та компанії

Очевидно, що студія стане великою без накопичення досвіду, завоювання визнання. Так, вартість сайту під ключ у авторитетної компанії вища за середню по ринку. Але й замовник достеменно знає, за що платить гроші. Адже цей виконавець готовий представити портфоліо, безліч клієнтів, ресурси яких працюють довгі роки, приносять прибуток та залучають нових покупців.
Ще один аспект – дотримання корпоративних стандартів, яких немає у фрілансерів та дрібних виконавців. Пара прикладів: Деякі движки сайтів у базовому варіанті не задовольняють вимогам SEO (оптимізація під пошукові машини) або допускають продаж тільки зареєстрованим користувачам інтернет-магазину. Але очевидно, що продажі хоча б на 5-10% зростуть, якщо дозволити покупки без попередньої реєстрації. Також очевидно, що за доопрацювання ресурсу під SEO доведеться додатково платити пізніше. Фрілансер про це замовнику «забудуть» сказати, а солідна фірма автоматично запланує при створенні сайтів етапи з потрібними роботами. Тому що такі корпоративні стандарти – випускати в мережу «напівфабрикати» та недоробки не можна.

Усередині великої студії або групи фрілансерів розрахунки будуються на основі вартості однієї робочої години. На сьогодні це $10-25. Дивуєтеся, що вище йшлося про різницю вартості сайту до 4 разів, а тепер наводиться ціна робочої години з розкидом у 2,5 рази? Не дивуйтеся, адже ми також розповіли, що фактично великий і авторитетний виконавець виконує більше робіт.

Далі розглянемо етапи розробки веб-сайту, щоб оцінити трудомісткість та терміни реалізації проекту. Можливо, деяким менеджерам компаній ця інформація здасться малоцікавою, але без неї важко оцінити складність процесу. Та й ми обіцяємо коротко викласти лише основні відомості.

Етапи розробки веб-сайту. Скільки коштує веб-сайт.

1) Формулювання та узгодження ідеї

Замовник перераховує все, що бажає отримати від ресурсу. Спільно з проектним менеджером (керівником проекту) та/або маркетологом веб-студії затверджується функціонал, намічаються основні шляхи вирішення – використовувані технології, двигуни.
Але це стислий виклад завдань найважливішого етапу створення сайту з нуля. На практиці дуже важливо правильно скласти та змістовно заповнити бриф, продумати технічне завдання (ТЗ). Власне, у найпростіших випадках, при створенні ресурсів з 1-2 сторінок виявляється досить брифа. Але за наявного рівня вимог ринку та користувачів Інтернету, майже завжди доводиться писати ТЗ, графіки створення і окремих програмних модулів, і дизайну, і поетапної реалізації проекту загалом.

2) Прототипування

Це кореневий етап створення дизайну сайту, тривалість якого залежить від вихідних уявлень замовника та ступеня занурення у процес. Часто керівники чи спеціалісти компанії-замовника мають бачення майбутнього ресурсу. У такому разі рекомендується промалювати ескізи сторінок з розташуванням елементів на них та подати представникам виконавця. При цьому бажано одразу використати загальну основу, на якій для кожної окремої сторінки малювати необхідні функціональні елементи. Вирішити це завдання можна на папері або в електронній формі – з використанням програм Photoshop, Sketch, Figma.
Але переважно на цьому основному етапі розробки сайту відразу залучати професіоналів веб-студії за цим напрямком – дизайнерів або UI/UX фахівців. Зауважимо, що при цьому буде заощаджено як робочий час замовника, так і скоротиться загальний час реалізації проекту.

3) Створення структури

На цьому етапі роботи із створення сайту за основу беруться узгоджені прототипи сторінок. Далі затверджуються колірні рішення, елементи фірмового стилю, уточнюється функціонал, створюється структура (перелік та ієрархія) сторінок. Остання задача вирішується з урахуванням двох факторів – зручності ресурсу для відвідувача та пошукових систем. Як правило, від трафіку з пошукової видачі не відмовляється жодна компанія, тому важливо вирішувати питання у комплексі. Тоді до переліку основних робіт цього етапу створення web сайту входить складання SEO-фахівцем семантичного ядра та розподіл ключових фраз на сторінках ресурсу.
Для вирішення перерахованих завдань залучаються дизайнери (технічний, інтерфейсний, графік) та оптимізатор.

4) Верстка

Все, що планувалося та розроблялося на описаних вище етапах створення сайту, тепер об’єднується та реалізується у лістингах HTML-коду. HTML – це мова, яку “розуміють” браузери, а розуміти її потрібно, щоб показувати ресурси користувачам на персональних комп’ютерах, смартфонах, планшетах. Не думайте, що верстка відноситься до суто «механічних» етапів створення веб-сайту, коли просто об’єднуються різні елементи. Насправді верстальник враховує сучасні вимоги до швидкості завантаження сторінок, мобільної адаптації, реалізує кросбраузерну верстку тощо. Не знаєте, навіщо потрібна кросбраузерна верстка? Про це не знає основна маса користувачів Інтернету. Адже ми просто відкриваємо будь-які сайти у улюбленому браузері. Але різні браузери багато в чому розуміють правила CSS і HTML! Тому, щоб сайт для всіх відвідувачів виглядав однаково, верстальнику доводиться працювати.

5) Бекенд

Зверстаний сайт у вигляді каталогів і файлів переноситься на сервер (хостинг), з якого він пізніше буде доступний інтернет-користувачам. Ресурс «прив’язується» до вибраного домену, статичні сторінки стають динамічними, підключається база даних, створюється панель адміністратора (адмінка) з урахуванням поставлених замовником проекту завдань. Ці роботи виконує програміст.

6) Наповнення контентом

Розміщення контенту (тексти, зображення, відео) відбувається на цьому етапі розробки дизайну сайту. Але цього необхідно контент заздалегідь підготувати. Згадайте, що в п.3 «Створення структури» ми говорили про залучення SEO-фахівця для створення семантичного ядра та розподілу ключових фраз на сторінках. Тоді ж було розпочато створення текстів копірайтерами, ілюстрацій графічними дизайнерами, фото до товарів інтернет-магазину тощо. При цьому, наприклад, частина текстів спеціалісти замовника пишуть самостійно, а для створення відеороликів залучаються сторонні організації. У будь-якому випадку контент-менеджер усе це збирає, структурує та розміщує на потрібних сторінках.

7) Здача проекту

Пройшли весь процес створення сайту на етапах? Отже, тепер здаємо ресурс під ключ замовнику, передаємо всі права доступу. Звичайно, замовник може укласти з розробником договір на подальше технічне обслуговування та просування сайту. Тоді права доступу не передаються, а розподіляються між власником та техпідтримкою.

Скільки часу займає розробка сайту?

Термін визначається складністю завдання, числом залучених співробітників, і навіть оперативністю комунікації із замовником. Як уже говорилося, у фрілансерів та невеликих студій нерідко виникають труднощі із швидким залученням фахівців. Це спричиняє затримки. Також багато залежить від замовника. Адже в будь-якому випадку це ресурс та бізнес клієнта, отже, розробка сайту по етапах ведеться на основі сформульованої замовником мети, основні ідеї, контент, відомості надає він. Парадокс у тому, що фахівці компанії-замовника мають все необхідне для вирішення цього завдання, крім часу. Адже займатися сайтом їм доводиться паралельно зі своїми турботами, нерідко виникають затримки з відправкою потрібних матеріалів, затвердженням рішень.

Якщо ж усереднити час на створення сайтів різних типів, то отримаємо наступне:

Лендінг пейдж (посадкова сторінка)
Сайт візитка

На основні етапи створення сайту найпростішого типу потрібно 1-5 днів. Одного дня достатньо під час вирішення завдання на основі шаблонів. Але шаблонне рішення не є ідеальним апріорі. Щоб знайти оригінальний варіант, підібрати візуально ефектний дизайн потрібно до тижня.

Блог
Промо-сайт
Корпоративний сайт

Термін розробки вкажемо у широкому діапазоні – 7-30 днів. Справа в тому, що і промо-, і корпоративний сайт, хоч і відрізняються оригінальним дизайном, зручним функціоналом і навігацією, але можуть складатися з декількох або десятків сторінок залежно від складності послуг, товарів, продуктів, що пропонуються.

Інтернет магазин
Інтернет-каталог
Інформаційний сайт

У середньому – 40-50 днів. В даному випадку, крім підготовки та розміщення великого обсягу контенту для каталогу, доводиться вирішувати питання з третіми організаціями. Наприклад, це стосується підключення платіжних систем у форми оплати замовлень, проходження відповідної верифікації.

Сайт ЗМІ
Портал

Терміни створення від 60-90 днів навіть з урахуванням того, що подібний ресурс запускається з порівняно невеликим обсягом сторінок і контенту, а потім стрімко зростає.

Реалізація інших інтернет-проектів – приватні кабінети, віртуальні приймальні, мікросервіси, автоматизація/роботизація бізнес-процесів – також проводиться в терміни, що помітно різняться, пропорційно складності завдань. Але зазвичай більше 3 місяців на реалізацію проекту не потрібно, а часто достатньо 2-3 тижнів.

Скільки коштує зробити сайт – сподіваюся, я відповів на головне питання цієї теми. Я представили основну інформацію про терміни та вартість сайту. Як бачите, конкретну кількість днів або тижнів, певну суму можна назвати лише після опрацювання та врахування складності проекту. Є бажання оцінити складність завдання, що стоїть перед вами? Проконсультуйтеся у спеціаліста нашої веб-студії WEB1!

4.6/5 - (5 )