Етапи створення сайту: веб-мистецтво без кордонів
Створення сайту – це творчий процес, практично позбавлений кордонів. Замовник задає русло, у якому хоче бачити готовий проект. Виконавець аналізує ринок, конкурентів, специфіку бізнесу та низку інших факторів, щоб створити максимально конкурентний та оригінальний сайт. Всі етапи створення сайту можна розділити на 6 рівнів і вони виконуються завжди в чіткій послідовності.
Етап 1. Постановка цілей, генерація ідей та збір інформації
Цей етап включає дослідження, результати якого визначають, як будуть виглядати наступні кроки.
На цьому етапі веб-розробнику необхідно мати чітке уявлення про:
- цілях, для яких використовуватиметься сайт;
- цільові показники, які веб-сайт прагне досягти;
- цільової аудиторії, яку націлений проект.
Розуміння цілей веб-сайту та аудиторії дуже важливі, тому що конкретні сайти подобаються різним групам людей. Освітній сайт з інформацією про програму іспитів повинен відрізнятися від розважального порталу, на якому розміщується контент зовсім іншого типу і мета якого розважати, а не інформувати.
Збір інформації та постановка цілей заощаджують час та гроші. Чітко визначений та докладний план, заснований на опрацьованих даних, допоможе уникнути витрат на вирішення несподіваних проблем, таких як зміна або додавання дизайну, та функціональності, яка спочатку не планувалася. Далі ми розглянемо решту етапів створення сайту з нуля.
Етап 2. Планування: формування ТЗ, створення карти сайту та каркасу
Планування – це етап процесу веб-розробки, у якому розробник створює концепцію сайту. Це дозволяє клієнту оцінити, як виглядатиме проект.
Карта сайту створюється на основі інформації, зібраної на попередньому етапі, специфіки проекту та побажань замовника. Карта сайту описує, як виглядає внутрішня структура, але не визначає інтерфейс користувача.
Карта сайту, що створюється на цьому етапі, має чітко описувати зв’язок між головною сторінкою та іншими сторінками сайту. Це дозволяє зробити користування сайту максимально зрозумілим для користувача, щоб клієнт міг легко знайти необхідну інформацію, товар чи послугу.
Щоб можна було розпочати наступний етап розробки, з метою економії часу необхідно, щоб базовий проект був схвалений замовником. Після цього створюється каркас чи макет.
Каркас – це візуальне уявлення інтерфейсу користувача, який планується створити. Але він не містить жодних елементів дизайну, таких як кольори, логотипи тощо. Він описує лише елементи, які будуть додані на сторінку, та їх розташування.
Інший важливий момент – вибір стек технологій – мов програмування, фреймворків, CMS, який можна використовувати з урахуванням специфіки проекту та бажаної функціональності. Ці етапи створення сайту під ключ є невід’ємними, коли постає завдання запустити успішний проект.
Етап 3. Дизайн: макети сторінок, розгляд замовником та затвердження
Це перший етап магічного процесу, коли майбутній проект починає оживати. Етап дизайну – один із найважливіших кроків у процесі веб-розробки. На цьому етапі сайт поступово набуває форми. Візуальний контент, такий як зображення, графіка та відео створюється та комплектується на даному етапі. Тут необхідно враховувати потреби та вимоги клієнта та цільової аудиторії.
Макет сайту може бути графічним ескізом чи реальним графічним дизайном. Основна функція цього макету веб-сайту – надати інформаційну структуру, візуалізувати контент та продемонструвати основні функції. Макети містять кольори, логотипи, зображення та можуть дати загальне уявлення про майбутній продукт.
Етап 4. Верстка – процес пожвавлення сайту
А зараз відбувається найголовніший момент «чарівництва», коли воєдино поєднується дизайн сайту та його функціональність. Графічні елементи, які були розроблені на попередніх етапах, використовуються для створення реального веб-сайту.
Спочатку створюється головна сторінка, за нею слідують усі розділи відповідно до ієрархії веб-сайту. Необхідно впровадити фреймворки та CMS. Усі статичні елементи веб-сторінки, які були спроектовані під час створення макета та дизайну, мають бути імплементовані та протестовані. Потім слід додати спеціальні функції та інтерактивність. Варто зазначити, що етапи створення сайту WordPress можуть дещо відрізнятися, т.к. робота всередині даної CMS має певну специфічність.
Етап 5. Наповнення сайту контентом
Етап написання та компіляції контенту зазвичай співпадає з іншими етапами створення веб-сайту. Необхідно сформувати суть, яку ви хочете донести до цільової аудиторії. Етап написання контенту також включає:
- створення заголовків;
- написання нового тексту;
- компіляцію наявного тексту;
- розміщення графічних матеріалів.
Контент для інтеграції може надати сам клієнт або замовити його на веб-студії на підставі ТЗ.
Етап 6. Тестування та запуск
Кожне посилання має бути протестоване, щоб унеможливити наявність неробочих лінків. Кожну форму та скрипт потрібно перевіряти, щоб виправити усі баги. Також виконується перевірка орфографії всієї текстової інформації. Використовуються валідатори коду для перевірки відповідності коду поточним веб-стандартам. Валідний код життєво необхідний у багатьох випадках, наприклад, якщо для сайту важлива кросбраузерна сумісність.
Після перевірки та тестування веб-сайту час завантажити його на сервер. Після розгортання файлів проекту на сервері слід виконати ще один заключний тест, щоб переконатися, що все встановлено та працює коректно.
Висновки
Основні етапи створення сайту роблять процес веб-розробки максимально ефективним та злагодженим. Правильна комунікація замовника та виконавця, креативний дизайн, грамотне програмування та об’єктивне планування – це чотири кити, на яких можна створювати справді вражаючі та успішні вебсайти – саме такі ми робимо у нашій веб-студії.